Live Earth 2007

Globální oteplování a změna klimatu

Globální oteplování je termín popisující nárůst průměrné teploty zemské atmosféry a oceánů, který byl pozorován v posledních desetiletích. Díky globálnímu oteplování dochází na zemi ke klimatickým změnám a přírodním katastrofám.

Průměrná roční teplota se za posledních 200 let zvýšila v průměru o 0,5 °C. a oteplování se nadále zrychluje. Hlavní příčinou globálního oteplování je oxid uhličitý. Ten vzniká zejména při spalování fosilních paliv, ropy a uhlí.

Během tohoto století se může země oteplit o 1 - 6°C. Předpokládá se, že v České republice stoupne teplota o 3°C. Dnes je naše průměrná roční teplota 3,5°C.

Jaký následek globální oteplování tedy má? Počasí podléhá dramatičtějším výkyvům, jaro přichází dřív a je teplejší, mizí led z ledovců, zvyšují se eroze, zvyšuje se hladina oceánu, mizí korálové útesy a ubývá pitné vody.

Co můžete udělat proti globálnímu oteplování

Nejezdit autem spalujícím benzín nebo naftu a místo využívat veřejnou dopravu. Přestat topit uhlím, dřevo je ekologičtější. A také můžete jet na koncert Live Earth, protože výtěžek ze vstupného půjde na boj proti globálnímu oteplování.

Další informace o globálním oteplování najdete v české wikipedii


Skočit na navigaci

Odkazy

liveearth.org
liveearth.msn.com
Televizní přenosy

Přímý přenos začíná 7.7. ve 12:00 na ČT2

TOPlist